Släktforskning Hans Högman
Copyright © Hans Högman 2017-07-20

Orter och släkter

Places and Families

På denna sida följer en förteckning över de orter och släkter som jag huvudsakligen forskar på. This page shows the places anf families that I am researching. The letter witih parenthesis is the county code.

Orter / Places

Bankekind (E):             Börsjö, Stjärnvik 1630 - 1699 Bettna (D): Solberga, Åkerö 1817-1900 Björkvik (D): Åsätter, Jönsbo, Hålstorp, Trullsten, Skogstorp, Slanten, Yxtan 1720-1900 Dal (Y): Hällsjö 1770-1850 Dunker (D): Stora Dalen (Sundby), Kvarnäng 1750-1890 Fornåsa (E): Hycklinge 15??-1673 Glanshammar (T): Nyttinge, Åsahuvud 1744-1816 Graninge (Y): Graninge Bruk 1700-1800, Björknäset, Östergraninge 1640-1950, Vik, Vojen. (Graninges äldsta historia av Bo Ekvall) Gävle (X): Gävle stad 1568-1878 Hagebyhöga (E):             Hagebyhöga 1600-tal Harmånger (X): Vattrånge 1600-1729 Helgum (Y): Mellangransjö och Västergransjö 1845-1920 , Ledingeå sågverk, Lövsjöbäcken Hälsingtuna (X):             Lingarö, Vallen 1500-tal Härad (D): Brunna, Rödkärr, Stora Skälby, Snytberga 1700-1890 Hässjö (Y): Torsboda 1640-1740, Västanbäck 1650-1860 Högsjö (Y): Utansjö 1890-1950 Kimstad (E):             Alvestad 1630 - 1699 Indal (Y): Hallsta 1580-1740, Loning, Tomming, Åse Lillkyrka (T): Brohammar, Bandtorp, Skogstorp 1682-1800 Ljustorp (Y): Björkom 1620-1810, Edsta 1650-1720, Frötuna 1840 - , Jällvik 1620-1730, Hamre 1535-1740, Högland, Lövberg 1600-1840, Öppom (nr 2) 1600-1850 Länna (D): Brotorp, Kalkudden, Lilla Borgen 1830-1930, Norrlänna, Stocken, Stora Lommartorp, Tofsta, Åsäng Multrå (Y): Västerstrinne, Hakesta, Öd, Österstrinne 1870-1930 Nora (Y): Eden, Salom 1660-1860, Torrom 1700-1860 Risinge (E):             Risinge 1600-tal Resele (Y): Holme 1760-1800 Segerstad (X):             Segerstad 1600-tal Skog (Y): Gallsäter 1730-1860, Nyland, Skogstorp Sollefteå (Y): Billsta, Kläpparna 1920 - , Knäsjön, Sollefteå Bruk 1760-1920, Spannsjön, Tjernmyren, Trästa, Västanbäck 1690-1755, Övergård Stigsjö (Y): (1) samt (2) Nygården 1650-1715, Vike 1650-1710 Styrnäs (Y): Lo, Myckelby, Oppnäs 1765-1830 Strängnäs (D): Biskopskvarn, Strängnäs 1870-1910 Toresund (D): Baggebohl, Djupvik 1906-1970 , Edeby, Gesta, Räfsnäs 1880-1963 , Spånsvik Torsåker (Y): Torsåker 1650-1710 Weckholm (C): Weckholm 1670-1712 Viksjö (Y): Nordanå, Visåsen, Gammelgården, Mon 1685-1850 Ytterlännäs (Y): Hammar 1630-1670, Nordanåker 1640-1780, Sunnanåker, Svedje (Ytterlännäs äldsta historia av Bo Ekvall) Ytterselaö (D): Ullunda 1860-1910 Åker (D): Berga, Bromsboda, Edsåker, Ekeby, Hjälmsäter, Hässleby, Laketorp, Skämby, Skäggesta, Skämby, Snickartorp, Staftorp, Stensbacka, 1780-1910 Älvdalen (W): Åsen 1750-1845 Österlövsta (C): Österlövsta, Åkerby Bruk, Löfsta Bruk 15??-1700 Överselaö (D): Klarhammar 1860-1910

Släkter/ Families

Andersson fr Toresund (D) 1880-1960 Arrenhius/Arrhén 1640 - 1900 Bruze fr Hagebyhöga (E) 1600-tal Bryzaeus fr Hagebyhöga (E) 1600-tal Blanc fr Ytterlännäs (Y) 1500t-1690 Ewerdt fr Gävle (X) 1600t-1805 Fabricus fr Ytterlännäs (Y) 1630-1774 Fornelius fr Uppsala (C) 1606-1680 Fornelius fr Veckholm (C) 1606-1680 Frölander fr Ljustorp (Y) 1870-1930 Garneij fr Sollefteå (Y) 1700-1820 Grelsson fr Graninge (Y) Hedberg fr Gävle (X) 1706-1805 Hellbom fr Gävle (X) 1701-1773 Helsingius fr Segerstad (X) och Hagebyhöga (E) 1600-tal Hjert fr Björkvik (D) 1792-1856 Holmberg fr Graninge (Y) 1700-1800 Hornea fr Östergraninge (Y) 1773-1809 Hornaeus fr Ytterlännäs (Y) 1645-1780 Högman fr Högsjö (Y) 1890-1950 Högman fr Ljustorp (Y) 1870-1890 Karlsson fr Toresund (D) 1885-1962 Kugelhielm fr Hagebyhöga (E) 1600-tal Kuse fr Indal (Y) 1654-1740 Leufstadius fr Veckholm (C) 1660-1712 Leufstadius fr Österlövsta (C) 1640t-1670 Lindgren fr Helgum (Y) 1795-1920 Lindgren fr Skog (Y) 1795-1920 Löfgren fr Härad (D) 1820-1900 Löfvenmark fr Ljustorp (Y) 1780 - MacKey fr Veckholm (C) 1648-1784. Om ätten Mackey. Moberg fr Dal (Y) 1797-1918 Modig fr Bettna (D) 1817-1901 Nordlander fr Graninge (Y) 1850-1950 Pettersson fr Helgum (Y) 1862-1970 Pihlwall fr Ytterlännäs (Y) 1688-1774 Ribbing, 1300-tal till 1800-tal Sjöstedt fr Graninge (Y) 1792-1894 Strindberg fr Sollefteå (Y) 1800-1970 Sundin fr Länna (D) 1830-1930 Sundqvist fr Toresund (D) 1860-1960 Söderholm fr Graninge (Y) 1848-1951 Tideman fr Resele (Y) 1752-1850 Wattrangius fr Torsåker (Y) 1650-1710 Westerberg fr Hässjö (Y) 1880-1920 Ödla fr Risinge (E) 1630-1699
xxxxx Gen, Sve xxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Släktforskning Hans Högman
Copyright © Hans Högman 2017-07-20

Orter och släkter

Places and Families

På denna sida följer en förteckning över de orter och släkter som jag huvudsakligen forskar på. This page shows the places anf families that I am researching. The letter witih parenthesis is the county code.

Orter / Places

Bankekind (E):             Börsjö, Stjärnvik 1630 - 1699 Bettna (D): Solberga, Åkerö 1817-1900 Björkvik (D): Åsätter, Jönsbo, Hålstorp, Trullsten, Skogstorp, Slanten, Yxtan 1720-1900 Dal (Y): Hällsjö 1770-1850 Dunker (D): Stora Dalen (Sundby), Kvarnäng 1750-1890 Fornåsa (E): Hycklinge 15??-1673 Glanshammar (T): Nyttinge, Åsahuvud 1744-1816 Graninge (Y): Graninge Bruk 1700-1800, Björknäset, Östergraninge 1640-1950, Vik, Vojen. (Graninges äldsta historia av Bo Ekvall) Gävle (X): Gävle stad 1568-1878 Hagebyhöga (E):             Hagebyhöga 1600-tal Harmånger (X): Vattrånge 1600-1729 Helgum (Y): Mellangransjö och Västergransjö 1845-1920 , Ledingeå sågverk, Lövsjöbäcken Hälsingtuna (X):             Lingarö, Vallen 1500-tal Härad (D): Brunna, Rödkärr, Stora Skälby, Snytberga 1700-1890 Hässjö (Y): Torsboda 1640-1740, Västanbäck 1650-1860 Högsjö (Y): Utansjö 1890-1950 Kimstad (E):             Alvestad 1630 - 1699 Indal (Y): Hallsta 1580-1740, Loning, Tomming, Åse Lillkyrka (T): Brohammar, Bandtorp, Skogstorp 1682-1800 Ljustorp (Y): Björkom 1620-1810, Edsta 1650-1720, Frötuna 1840 - , Jällvik 1620-1730, Hamre 1535-1740, Högland, Lövberg 1600-1840, Öppom (nr 2) 1600-1850 Länna (D): Brotorp, Kalkudden, Lilla Borgen 1830-1930, Norrlänna, Stocken, Stora Lommartorp, Tofsta, Åsäng Multrå (Y): Västerstrinne, Hakesta, Öd, Österstrinne 1870-1930 Nora (Y): Eden, Salom 1660-1860, Torrom 1700-1860 Risinge (E):             Risinge 1600-tal Resele (Y): Holme 1760-1800 Segerstad (X):             Segerstad 1600-tal Skog (Y): Gallsäter 1730-1860, Nyland, Skogstorp Sollefteå (Y): Billsta, Kläpparna 1920 - , Knäsjön, Sollefteå Bruk 1760-1920, Spannsjön, Tjernmyren, Trästa, Västanbäck 1690-1755, Övergård Stigsjö (Y): (1) samt (2) Nygården 1650-1715, Vike 1650-1710 Styrnäs (Y): Lo, Myckelby, Oppnäs 1765-1830 Strängnäs (D): Biskopskvarn, Strängnäs 1870-1910 Toresund (D): Baggebohl, Djupvik 1906-1970 , Edeby, Gesta, Räfsnäs 1880-1963 , Spånsvik Torsåker (Y): Torsåker 1650-1710 Weckholm (C): Weckholm 1670-1712 Viksjö (Y): Nordanå, Visåsen, Gammelgården, Mon 1685- 1850 Ytterlännäs (Y): Hammar 1630-1670, Nordanåker 1640-1780, Sunnanåker, Svedje (Ytterlännäs äldsta historia av Bo Ekvall) Ytterselaö (D): Ullunda 1860-1910 Åker (D): Berga, Bromsboda, Edsåker, Ekeby, Hjälmsäter, Hässleby, Laketorp, Skämby, Skäggesta, Skämby, Snickartorp, Staftorp, Stensbacka, 1780-1910 Älvdalen (W): Åsen 1750-1845 Österlövsta (C): Österlövsta, Åkerby Bruk, Löfsta Bruk 15??- 1700 Överselaö (D): Klarhammar 1860-1910

Släkter/ Families

Andersson fr Toresund (D) 1880-1960 Arrenhius/Arrhén 1640 - 1900 Bruze fr Hagebyhöga (E) 1600-tal Bryzaeus fr Hagebyhöga (E) 1600-tal Blanc fr Ytterlännäs (Y) 1500t-1690 Ewerdt fr Gävle (X) 1600t-1805 Fabricus fr Ytterlännäs (Y) 1630-1774 Fornelius fr Uppsala (C) 1606-1680 Fornelius fr Veckholm (C) 1606-1680 Frölander fr Ljustorp (Y) 1870-1930 Garneij fr Sollefteå (Y) 1700-1820 Grelsson fr Graninge (Y) Hedberg fr Gävle (X) 1706-1805 Hellbom fr Gävle (X) 1701-1773 Helsingius fr Segerstad (X) och Hagebyhöga (E) 1600-tal Hjert fr Björkvik (D) 1792-1856 Holmberg fr Graninge (Y) 1700-1800 Hornea fr Östergraninge (Y) 1773-1809 Hornaeus fr Ytterlännäs (Y) 1645-1780 Högman fr Högsjö (Y) 1890-1950 Högman fr Ljustorp (Y) 1870-1890 Karlsson fr Toresund (D) 1885-1962 Kugelhielm fr Hagebyhöga (E) 1600-tal Kuse fr Indal (Y) 1654-1740 Leufstadius fr Veckholm (C) 1660-1712 Leufstadius fr Österlövsta (C) 1640t-1670 Lindgren fr Helgum (Y) 1795-1920 Lindgren fr Skog (Y) 1795-1920 Löfgren fr Härad (D) 1820-1900 Löfvenmark fr Ljustorp (Y) 1780 - MacKey fr Veckholm (C) 1648-1784. Om ätten Mackey. Moberg fr Dal (Y) 1797-1918 Modig fr Bettna (D) 1817-1901 Nordlander fr Graninge (Y) 1850-1950 Pettersson fr Helgum (Y) 1862-1970 Pihlwall fr Ytterlännäs (Y) 1688-1774 Ribbing, 1300-tal till 1800-tal Sjöstedt fr Graninge (Y) 1792-1894 Strindberg fr Sollefteå (Y) 1800-1970 Sundin fr Länna (D) 1830-1930 Sundqvist fr Toresund (D) 1860-1960 Söderholm fr Graninge (Y) 1848-1951 Tideman fr Resele (Y) 1752-1850 Wattrangius fr Torsåker (Y) 1650-1710 Westerberg fr Hässjö (Y) 1880-1920 Ödla fr Risinge (E) 1630-1699