Kammarjungfru hos drottning Christina d ä
Född 1595-06-28 1 .
Död 1662-04-24.
Äktenskap med hertig Karl Filip var hemligt på grund av att änkedrottningen inte tillät sin son ingå detta äktenskap. Elisabeths bröder visste således inte att hon var gift och tjatade därför på henne att trolova sig med släktingen Knut Lilliehök, vilket hon ju inte kunda annat än vägra. Bröderna ska ha blivit ytterst upprörda över att deras syster var med barn och att hon utsattes för skymford och vrede under en tid utan att tala om att hon var hertig Karl Filips "legitima Fru". Till slut berättade systern Christina att hon varit vittne till vigselakten och Elisabeth fick upprättelse i familjen.

Ärvde Alkvettern i Värmland av sin barnlöse farbror Bo. Alkvetterns bruk drevs med stor framgång av maken Knut Lilliehöök men deras gemensamme son Nils som fortsatte verksamheten misskötte den så grundligt att han måste pantsätta hela bruket. Knut var sysslingson till Elisabeth.

Elisabeth Ribbing.
Född 1595-06-28 1 . Död 1662-04-24.
F Seved Ribbing.
Född 1552 i Fästered, Finnekumla (P). Död 1613.
FF Sven Knutsson Ribbing.
Död 1577.
FFF Knut Pedersson Ribbing.
FFFF Peder Ribbing.
FFFM Kristin Sparre (Tre Rosor).
FFM Kerstin Gustavsdotter Stierna.
FFMF Gustav Mattson Stierna.
FFMM Brita Pedersdotter Bååt.
FM Anna Bengstdotter Gylta.
Död 1579-02-24 i Fästered, Finnekumla (P).
FMF Bengt Persson Gylta.
Död 1520-11-08.
 
 
FMM Brita Bengtsdotter Lillie.
Död 1560.
 
 
M Anna Gyllenstierna.
Död 1605.
     
 
   
 
     
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1620-03-05 2 .
Säges ha ägt rum i stor hemlighet på Örebro slott.

Karl Filip Vasaätten. uparrow.png
Född 1601-04-22 i Revals slott, Tallinn, Estland.
Hertig
Död i krigsfeber 1622-01-20 i Narva, Estland.
Begravd i Strängnäs domkyrka (C).
Var liksom sin far hertig över Södermanland, Närke och Värmland, des siste i Sverige med ärftligt hertigdöme. Yngste son till Karl IX. I faderns testamente stipulerades att han skulle bli hertig av Lettland om Sverige lyckades ta över länderna i Baltikum. När Karl Filip var tio år krävde bland annat hans bror Gustaf II Adolf att den yngre brodern skulle pretendera på den ryska tronen och bli Rysslands tsar. 1611 valde storfurstendömet Novgorod, efter påtryckningar av Jakob De la Gardie, Karl Filip till rysk tsar. Först ville inte änkedrottningen Kristina skicka sin lille son över den farliga Östersjön och när han omsider reste till Ryssland var det för sent, Michael Romanov från Moskva hade valts till tsar år 1613.

Karl Filip följde sin bror Gustaf II Adolf på krigståget mot Livland och deltog med stor tapperhet i Rigas belägring år 1621. Där blev han sjuk och avled senare.

Elisabeth Karlsdotter Gyllenhielm. rightarrow.png
Hovmästarinna
Född 1622.
Död omkring 1663.
Föddes några månader efter att fadern, hertig Karl Filip, avlidit i Narva 1622. Togs om hand och uppfostrades av farmodern, änkedrottningen Kristina.Till sist erkände änkedrottningen Elisabeth som legetim dotter till hertig Karl Filip. Elisabeth fick 1644 av änkedrottningen förläningarna Tynnelsö och Selaön i Södermanland. 1655 blev hon hovmästarinna - en ceremoniell och administrativ funktion - hos drottning Hedvig Eleonora.

Gift.

Knut Lilliehöök af Fårdala.
Landshövding
Född 1603.
Död 1664.

Källor
  1. Magdalena Ribbing
  2. Ribbing M. (1995). Ätten Ribbing - 700 år i Sveriges historia. Börstorps slott.