[Föregående sida] [Startsidan]
Stupade, sårade, tillfångatagna och hedrade svenskar
[Stupade svenskar] [Sårade svenskar] [Svenska krigsfångar] [Svenska Dannebrogsmän]
Nedanstående tabell visar namnen på de svenskar som stupade i kriget.
Minnestext över Robert Emil Ekström.
Efternamn | Förnamn | Svensk militärstatus | Svenskt regemente | Civil status | Dansk militär status | Danskt regemente | Antagen den | Utmärkelse | Anteckningar |
Andersson | Carl | -- | -- | Målargesäll, Göteborg | Menig | Strövkåren | Stupade vid striderna vid Sönderballe den 18 april. | ||
Berzelius | H. W. L. | Underlöjtnant, fd. | Jönköpings regemente | -- | Sekundlöjtnant | 3:e infanteriregementet | 18-apr | Stupade den 29/6 vid Als. | |
Betzholz | P.J. C. | Löjtnant | Liv-beväringsregementet | -- | Premierlöjtnant | 1:a infanteriregementet | 14-apr | Skadades dödligt den 3/7 vid Lundby, avled den 28/7. | |
Ekström | R. E. | -- | -- | Från Göteborg | Menig | 1:a infanteriregementet | 02-jan | Tjänstgjorde till den 3 juli då han dödligt sårades i striderna vid Lundby och avled av sina skador på lasarettet i Norra Sundby den 15/8. | |
Göransson | G. R. | -- | Andra Livgardet | -- | Korpral | 2:a infanteriregementet | 13-mar | Stupade som förste svensk i detta krig i Dybböl den 28 mars. | |
Hammarström | G. | Konstapel, fd. | Göta artilleriregemente | -- | Korpral | 2:a fästningskompaniet | 18-feb | R. af D. | Han sårades dödligt, vid den fientliga övergången till Als den 29 juni under tappert försvar av en skans vid Alskusten. |
Knorring, von | G. H. | Underlöjtnant | Första Livgrenadjärreg. | -- | Sekundlöjtnant | 22:a infanteriregementet | 04-okt | Deltog med utmärkelse vid Dybbölställningens försvar den 18/4 och stupade där samma dag. | |
Lindblad | P. F. C. | -- | -- | Lantbruksförvaltare, Östergötland | Menig | 5:e infanteriregementet | 14-apr | Tjänstgjorde till den 29/6 då han dödligt sårades i striden på Als och avled på Sönderborgs lasarett den 5 juli. | |
Lundegren | J. S. G. | Underlöjtnant | Hallands regemente | -- | Sekundlöjtnant | 22:a infanteriregementet | 13-apr | Deltog i försvaret av Dybbölskansarna den 18 april. Han skadades då svårt och föll i fiendens händer där han avled på ett preussiskt fältlassarett vid Stenderup den 27 april. | |
Lundström | L. A. | Sergeant | Göta artilleriregemente | -- | Sergeant | Danska fästningsartilleriet | 13-mar | Tjänstgjorde till 18 april då han stupade vid Dybbölskansarnas stormning. | |
Roos | C. L. | Underlöjtnant | Armén | -- | Sekundlöjtnant | 20:e infanteriregementet | 19-mar | Deltog i försvaret av Dybbölställningen under stormningen den 18 april där han stupade. | |
Schüberg | C. L. S. E. | -- | Gotlands nationalbeväring | -- | Sekundlöjtnant | 10:e infanteriregementet | Död i tyfus på Odense lasarett den 13 augusti, begraven på Odense kyrkogård den 19/8. |
Nedanstående tabell visar namnen på de 13 svenskar som sårades i kriget.
Efternamn | Förnamn | Svensk militärstatus | Svenskt regemente | Civil status | Dansk militär status | Danskt regemente | Antagen den | Utmärkelse | Anteckningar |
Aschan | Z. F. | Löjtnant | Kronobergs regemente | -- | Premierlöjtnant | 17:e infanteriregementet | 13-mar | R. af D. den 6/10 | Bevistade Dybbölställningens belägring där han sårades den 13 april. |
Boldt | O. | -- | -- | Kontorist, Landskrona | Underkorpral | 1:a infanteriregementet | 02-feb | Sårades svårt av en gevärskula i underlivet den 3/7 vid striderna i Lundby. | |
Broberg | C. A. | -- | -- | Bokhållare, Stockholm | Korpral | Strövkåren | 14-mar | D. Hederstecken | Blev svårt sårad i Strövkårens strider vid Sönderballe den 18 april. |
Bäckström | L. J. | Underofficer, fd. | -- | Från Stockholm | Sergeant | 10:e infanteriregementet | 04-sep | Sårades vid Dybböl den 13 april. | |
Elgström | C. G. | Underofficer, fd. | Göta artilleriregemente | -- | Kommendersergeant | 4:e fästningskompaniet | 02-jan | R. af D. den 17/4 | Tjänstgjorde till 12/8. Den förste svenske frivillige i detta krig. Tjänstgjorde i Dybböl som artillerikommenderande i skans nr V, där han efter egen önskan blev kvar utan avlösning till den 5 april då han sårades i armen av en gevärskula. Han vårdades sen på garnisionssjukhuset i Köpenhamn till den 9 juni då han återvände till armén. Vid ankomsten till Als erhöll han befälet över de båda viktiga Rönhaveskansarna. Dem försvarade han med tapperhet under striderna den 29 juni tills han skadades av en granat. Den 17 april blev han tillsammans med den svenske artilleristen Forstberg utnämnd till Danebrogsman. Han var den förste svensk som fick denna utmärkelse under detta krig. Han fick även ett skriftligt lovordnande från Dybbölskansarnas artillerichef, Major de Jonquiéres. |
Eriksson | C. J. | -- | -- | Bokhållare, Stockholm | Menig | 18:e infanteriregementet | 03-feb | Han sårades vid striderna vid Sönderballe natten till den 18 april. | |
Hammarström | G. | Konstapel, fd. | Göta artilleriregemente | -- | Korpral | 2:a fästningskompaniet | 18-feb | R. af D. | Sårades vid Dybböl den 20 mars och hemfördes till Köpenhamn. |
Johansson | J. W. | -- | -- | Handelsbokhållare, Stockholm | Menig | 1:a infanteriregementet | 04-jan | Deltog med utmärkelse i striderna vid Lundby den 3/7 då han sårades. | |
Nordenfalk | O. W. C. J. | Underlöjtnant | Andra Livgrenadjärreg. | -- | Sekundlöjtnant | 3:e infanteriregementet | 03-sep | R. af D. den 6/10 | Deltog i försvaret av Dybbölställningen under dess belägring och under stormningen den 18 april då han sårades. |
Palme | A. W. | Underlöjtnant | Andra Livgrenadjärreg. | -- | Sekundlöjtnant | 5:e danska infanteriregementet | R. af D. den 6/10 | Skadades och tillfångatogs av tyskarna vid striderna på Als den 29/6. | |
Stenmark | S. | -- | -- | -- | Menig | 2:a infanteriregementet | 13-mar | Deltog i Dybbölställningens försvar och sårades vid stormningen den 18 april. | |
Wållgren | R. | -- | -- | Handelsbokhandlare, Stockholm | Korpral | 5:e infanteriregementet | 04-sep | R. af D. den 28/9 | Deltog med utmärkelse i striden på Als. Blev där sårad och tillfångatagen. |
Åkerhjelm | K. W. H. | Underlöjtnant | Gotlands nationalbeväring | Friherre | Sekundlöjtnant | 2:a danska infanteriregementet | 27-mar | R. af D. den 27/6 | Deltog med utmärkelse i försvaret av Dybbölställningen under dess belägring samt i synnerhet vid stormningen den 18 april då han både blev sårad och tillfångatagen. |
Nedanstående tabell visar namnen på de 23 svenskar som togs som krigsfångar under kriget.
Efternamn | Förnamn | Svensk militärstatus | Svenskt regemente | Civil status | Dansk militär status | Danskt regemente | Antagen den | Utmärkelse | Anteckningar |
Anjou | K. A. | -- | -- | Bokbindargesäll, Stockholm | Menig | 2:a infanteriregementet | 04-jan | Tillfångatogs vid försvaret av Dybbölskansarna den 18/4. Frigavs den 15/8. | |
Cronhjelm | A. R. | Underofficer, fd. | Närkes regemente | Greve | Sergeant | 5:e infanteriregementet | 22-mar | Tjänstgjorde till 13/4 då han tillfångatogs vid Dybböl. | |
Fahnehjelm | H. W. | Officer | Armén | -- | Sekundlöjtnant | 9:e infanteriregementet | 04-okt | R. af D. den 6/10 | Tillfångatogs vid försvaret av Dybbölskansarna den 18/4. |
Fägerholm | C. M. | Kanonier | -- | Stockholm | Korpral | 17:e infanteriregementet | 23-feb | Tjänstgjorde till 18/4 då han tillfångatogs vid Dybbölskansarnas stormning och fördes till Prerau. | |
Gripensköld | C. A. | Artillerist, fd. | -- | Från Göteborg | Menig | 3:e fästningskompaniet | 30-mar | Tjänstgjorde till 29 juni då han tillfångatogs vid fiendens övergång till Als och fördes till Erfurt. | |
Gullberg | C. R. | Artillerist | -- | Från Göteborg | Korpral | 6:e fästningskompaniet | 04-jul | R. af D. den 28/10 | Deltog med utmärkelse i försvaret av Dybbölskansarna, men tillfångatogs vid den fientliga övergången tiill Als den 29 juni. |
Horn | H. | Kadett | Krigsakademin, Carlberg | -- | Sekundlöjtnant | 17:e infanteriregementet | 13-mar | R. af D. den 28/10 | Fången vid den tyska stormningen av Dybbölskansarna den 18/4. |
Kihlman | H. M. | Löjtnant | Bohusläns regemente | -- | Premierlöjtnant | 4:e infanteriregementet | 03-sep | R. af D. den 6/10 | Deltog bl.a. i striderna vid Als den 29 juni då han togs till fånga av tyskarna. |
Klinteberg, af | R. | Löjtnant | Smålands grenadjärbataljon | -- | Premierlöjtnant | 4:e infanteriregementet | 04-sep | R. af D. den 6/10 | Deltog bl.a. i striderna vid Als den 29 juni då han togs till fånga av tyskarna. |
Ottinger | J. A. | Beväringselit | Första Livgardet | -- | Korpral | 10:e infanteriregementet | 19-apr | Tjänstgjorde till 29 juni då han under tappert försvar vid reträtten på Als togs till fånga och fördes till Erfurt. | |
Palme | A. W. | Underlöjtnant | Andra Livgrenadjärreg. | -- | Sekundlöjtnant | 5:e infanteriregementet | R. af D. den 6/10 | Tillfångatogs av tyskarna vid striderna på Als den 29/6. | |
Pettersson | J. E. | -- | -- | Från Kopparbergs län | Menig | 4:e infanteriregementet | 05-aug | Tjänstgjorde till den 29 juni då han under striden på Als tillfångatogs och fördes till Schweidnitz och senare till Mähren. | |
Rosell | O. E. | Artillerist, fd. | Göta artilleriregemente | -- | Sergeant | 4:e fältbatteriet | R. af D. den 27/6 | Deltog i Dybbölställningens försvar vid stormningen den 18 april där han blev övermannad och tillfångatagen. | |
Röing | C. A. | -- | -- | Kammarskrivare, Stockholm | Korpral | 5:e infanteriregementet | 17-maj | Tjänstgjorde till 29 juni då han tillfångatogs och fördes till Qvispitz. | |
Sandström | E. T. | Artillerist, fd. | -- | Från Göteborg | Korpral | 4:e fästningskompaniet | 04-jun | Tjänstgjorde till 29/6 då han tillfångatogs i striden på Als. | |
Sparre | H. C. | Underlöjtnant, fd. | Älvsborgs regemente | Friherre | Sekundlöjtnant | 17:e infanteriregementet | 26-feb | R. af D. den 28/10 | Deltog i försvaret av Dybbölställningen under dess belägring och under stormningen den 18 april då han tillfångatogs. |
Sörensen | P. M. | -- | -- | Mekanikus, Stockholm | Korpral | 18:e infanteriregementet | 05-apr | Tjänstgjorde till 23/8. Deltog i striden på Als den 29 juni där han tillfångatogs. | |
Wadholm | P. A. | -- | -- | Skräddare, Norrköping | Menig | 2:a infanteriregementet | 04-jan | Tjänstgjorde till den 18 april då han, efter att med beröm deltagit i striden vid Dybböl, tillfångatogs. | |
Wester | A. E. | Underlöjtnant | Andra Livgrenadjärreg. | -- | Sekundlöjtnant | 10:e danska infanteriregementet | 03-sep | R. af D. den 6/10 | Deltog i försvaret av Dybbölställningen under dess belägring samt i striderna på Als den 29 juni där han blev tillfångatagen. |
Wållgren | R. | -- | -- | Handelsbokhandlare, Stockholm | Korpral | 5:e infanteriregementet | 04-sep | R. af D. den 28/9 | Deltog med utmärkelse i striden på Als den 29 juni. Blev där sårad och tillfångatagen. |
Åkerhjelm | K. W. H. | Underlöjtnant | Gotlands nationalbeväring | Friherre | Sekundlöjtnant | 2:a danska infanteriregementet | 27-mar | R. af D. den 27/6 | Deltog med utmärkelse i försvaret av Dybbölställningen under dess belägring samt i synnerhet vid stormningen den 18 april då han blev tillfångatagen. |
Öhrvall | E. | -- | -- | Pharmaceut, Varberg | Menig | 20:e infanteriregementet | 29-mar | Tjänstgjorde till 18 april då han tillfångatogs vid Dybbölställningens stormning och fördes till Torgau. |
Förklaring:
Utmärkelse: R. af D. den 6/10 = Riddare af Dannebrogsorden den 6/10.
Nedanstående tabell visar namnen på de svenskar som hedrades med utmärkelsen Riddare af Dannebrogsorden.
Efternamn | Förnamn | Svensk militärstatus | Svenskt regemente | Civil status | Dansk militär status | Danskt regemente | Antagen den | Utmärkelse |
Aschan | Z. F. | Löjtnant | Kronobergs regemente | -- | Premierlöjtnant | 17:e infanteriregementet | 13-mar | R. af D. den 6/10 |
Baumgardt | A. A. B. | Löjtnant | Västmanlands regemente | -- | Premierlöjtnant | 5:e infanteriregementet | 03-dec | R. af D. den 6/10 |
Beyerlieb | P. H. | Underlöjtnant | Norra Skånska infanterireg. | -- | Sekundlöjtnant | 10:e infanteriregementet | 05-jun | R. af D. den 6/10 |
Björck | C. T. A. | Löjtnant | Helsinge regemente | -- | Premierlöjtnant | 10:e infanteriregementet | 03-maj | R. af D. den 5/5 |
Blomqvist | S. A. F. | Underofficer, fd. | Marinregementet | -- | Sergeant | 22:a infanteriregementet | 31-jul | R. af D. |
Borgenstjerna | C. J. T. B. | Officer, fd. | Svenska flottan | -- | Sekundlöjtnant | 22:a infanteriregementet | 30-apr | R. af D. den 6/10 |
Braunerhjelm | N. F. H. | Löjtnant | Livregementets dragoner | -- | Premierlöjtnant | 4:e dragonregementet | 27-mar | R. af D. den 6/10 |
Broberg | C. A. | -- | -- | Bokhållare, Stockholm | Korpral | Strövkåren | 14-mar | D. Hederstecken |
Bromander | J. M. T. | Underlöjtnant | Bohusläns regemente | -- | Sekundlöjtnant | 17:e infanteriregementet | 05-feb | R. af D. den 6/10 |
Camps | A. E. P. | Kapten | Smålands grenadjärbataljon | -- | Kapten | 8:e infanteriregementet | 17-maj | R. af D. den 6/10 |
Daevel | C. J. | Löjtnant | Andra Livgardet | -- | Premierlöjtnant | 15:e infanteriregementet | 24-feb | R. af D. den 27/6 |
Ekholm | G. A. D. | Underlöjtnant | Upplands regemente | -- | Sekundlöjtnant | 18:e infanteriregementet | 13-mar | R. af D. den 6/10 |
Elgström | C. G. | Underofficer, fd. | Göta artilleriregemente | -- | Kommendersergeant | 4:e fästningskompaniet | 02-jan | R. af D. den 17/4 |
Fahnehjelm | H. W. | Officer | Armén | -- | Sekundlöjtnant | 9:e infanteriregementet | 04-okt | R. af D. den 6/10 |
Falkenberg | B. H. | Officer, fd. | Jämtlands hästjägare | Friherre | Sekundlöjtnant | Gardeshusarregementet | 03-sep | R. af D. den 6/10 |
Falkenberg | C. E. | Officer, fd. | Liv-beväringsregementet | Friherre | Sekundlöjtnant | 8:e infanteriregementet | 16-mar | R. af D. den 6/10 |
Forsell, af | J. G. | Löjtnant | Närkes regemente | -- | Premierlöjtnant | 9:e infanteriregementet | R. af D. den 6/10 | |
Forslles, af | A. A. | Underlöjtnant | Södermanlands regemente | -- | Sekundlöjtnant | 14:e infanteriregementet | 23-mar | R. af D. den 6/10 |
Forstberg | O. | Konstapel | Vendes artilleriregemente | Från Landskrona | Konstapel | 6:e fästningskompaniet | 27-mar | R. af D. den 17/4 |
Grevillius | C. | Löjtnant | Älvsborgs regemente | -- | Premierlöjtnant | 12:e infanteriregementet | 18-maj | R. af D. den 6/10 |
Grönhagen | W. G. | Underlöjtnant | Jönköpings regemente | -- | Sekundlöjtnant | 20:e infanteriregementet | 19-mar | R. af D. den 6/10 |
Gullberg | C. R. | Artillerist | -- | Från Göteborg | Korpral | 6:e fästningskompaniet | 04-jul | R. af D. den 28/10 |
Hammarström | G. | Konstapel, fd. | Göta artilleriregemente | -- | Korpral | 2:a fästningskompaniet | 18-feb | R. af D. |
Hjertman | C. G. | Officer, fd. | Vendes artilleriregemente | -- | Premierlöjtnant | Danska fästningsartilleriet | 25-feb | R. af D. den 6/10 |
Holmertz | A. R. | Underlöjtnant | Älvsborgs regemente | -- | Sekundlöjtnant | 2:a infanteriregementet | 25-mar | R. af D. den 6/10 |
Horn | H. | Kadett | Krigsakademin, Carlberg | -- | Sekundlöjtnant | 17:e infanteriregementet | 13-mar | R. af D. den 28/10 |
Hultbom | O. F. | Löjtnant | Jämtlands fältjägare | -- | Premierlöjtnant | 11:e infanteriregementet | 17-maj | R. af D. den 6/10 |
Key | A. J. | Löjtnant | Första Livgrenadjärreg. | -- | Premierlöjtnant | 16:e infanteriregementet | 04-okt | R. af D. den 6/10 |
Kihlman | H. M. | Löjtnant | Bohusläns regemente | -- | Premierlöjtnant | 4:e infanteriregementet | 03-sep | R. af D. den 6/10 |
Klinteberg, af | R. | Löjtnant | Smålands grenadjärbataljon | -- | Premierlöjtnant | 4:e infanteriregementet | 04-sep | R. af D. den 6/10 |
Krusenstierna, von | A. W. M. | Löjtnant | Skaraborgs regemente | -- | Premierlöjtnant | 16:e infanteriregementet | 05-feb | R. af D. den 6/10 |
Liljeskjöld | J. G. | Underlöjtnant | Jämtlands fältjägare | -- | Sekundlöjtnant | 15:e infanteriregementet | 18-maj | R. af D. den 6/10 |
Liljestråle | O. J. | Löjtnant | Närkes regemente | -- | Premierlöjtnant | 16:e infanteriregementet | 04-okt | R. af D. den 6/10 |
Liljestråle | R. W. | Löjtnant | Livregementets dragoner | -- | Premierlöjtnant | 4:e dragonregementet | 13-mar | R. af D. den 6/10 |
Lindberg | J. F. O. | Löjtnant | Västgöta-dals regemente | -- | Premierlöjtnant | 18:e infanteriregementet | 03-sep | R. af D. den 27/6 |
Lindencrona | A. E. A. | Underlöjtnant | Närkes regemente | -- | Sekundlöjtnant | 10:e infanteriregementet | 04-okt | R. af D. den 6/10 |
Mörner | G. S. | Underlöjtnant | Värmlands regemente | Greve | Sekundlöjtnant | 18:e infanteriregementet | 19-apr | R. af D. den 6/10 |
Nordenfalk | O. W. C. J. | Underlöjtnant | Andra Livgrenadjärreg. | -- | Sekundlöjtnant | 3:e infanteriregementet | 03-sep | R. af D. den 6/10 |
Nykander | K. | Löjtnant | Västgöta-dals regemente | -- | Premierlöjtnant | 3:e infanteriregementet | 18-mar | R. af D. den 6/10 |
Palme | A. W. | Underlöjtnant | Andra Livgrenadjärreg. | -- | Sekundlöjtnant | 5:e infanteriregementet | R. af D. den 6/10 | |
Paues | A. J. | Löjtnant | Helsinge regemente | -- | Premierlöjtnant | 5:e infanteriregementet | 04-okt | R. af D. den 6/10 |
Philip | O. M. W. | Underlöjtnant | Armén | -- | Sekundlöjtnant | Danska fästningsartilleriet | 17-apr | R. af D. den 6/10 |
Prytz | H. O. | Löjtnant | Svea artilleriregemente | -- | Premierlöjtnant | Danska fästningsartilleriet | 16-apr | R. af D. den 6/10 |
Påhlman | G. E. | Löjtnant | Skaraborgs regemente | -- | Premierlöjtnant | 4:e dragonregementet | 30-mar | R. af D. den 6/10 |
Rabb | H. | Löjtnant | Kalmar regemente | Friherre | Premierlöjtnant | Danska arméns överkommando | 03-feb | R. af D. |
Rosell | O. E. | Artillerist, fd. | Göta artilleriregemente | -- | Sergeant | 4:e fältbatteriet | R. af D. den 27/6 | |
Rudbeck | J. Z. | Löjtnant | Andra Livgardet | -- | Premierlöjtnant | 3:e infanteriregementet | 24-feb | R. af D. den 27/6 |
Schiött | C. G. | Löjtnant | Södra Skånska infanterireg. | -- | Premierlöjtnant | 6:e infanteriregementet | 05-apr | R. af D. |
Selldén | N. J. G. | Underlöjtnant | Kronobergs regemente | -- | Sekundlöjtnant | 4:e infanteriregementet | 13-mar | R. af D. den 6/10 |
Silfversparre | K. J. H. A. | Underlöjtnant | Ingenjörskåren | -- | Sekundlöjtnant | 3:e infanteriregementet | 03-jun | R. af D. den 6/10 |
Sparre | H. C. | Underlöjtnant, fd. | Älvsborgs regemente | Friherre | Sekundlöjtnant | 17:e infanteriregementet | 26-feb | R. af D. den 28/10 |
Thulin | H. T. H. | Marinregementet | -- | Sekundlöjtnant | 6:e infanteriregementet | 04-okt | R. af D. den 6/10 | |
Tisell | J. H. | Löjtnant | Andra Livgrenadjärreg. | -- | Premierlöjtnant | 9:e infanteriregementet | 04-okt | R. af D. den 6/10 |
Wester | A. E. | Underlöjtnant | Andra Livgrenadjärreg. | -- | Sekundlöjtnant | 10:e infanteriregementet | 03-sep | R. af D. den 6/10 |
Westerlund | O. A. | Underlöjtnant | Dalregementet | -- | Sekundlöjtnant | 12:e infanteriregementet | 19-apr | R. af D. den 6/10 |
Wållgren | R. | -- | -- | Handelsbokhandlare, Stockholm | Korpral | 5:e infanteriregementet | 04-sep | R. af D. den 28/9 |
Åberg | C. L. | Löjtnant | Dalregementet | -- | Premierlöjtnant | 12:e infanteriregementet | 05-sep | R. af D. den 6/10 |
Åkerhjelm | K. W. H. | Underlöjtnant | Gotlands nationalbeväring | Friherre | Sekundlöjtnant | 2:a infanteriregementet | 27-mar | R. af D. den 27/6 |
Åkerhjelm | S. H. V. K. | Underlöjtnant | Norra Skånska infanterireg. | -- | Sekundlöjtnant | 5:e infanteriregementet | 05-jun | R. af D. den 6/10 |
Örbom | W. H. | Underlöjtnant | Skaraborgs regemente | -- | Sekundlöjtnant | 9:e infanteriregementet | 04-mar | R. af D. den 6/10 |
Örnskjöld | K. A. R. F. | Underlöjtnant | Jönköpings regemente | -- | Sekundlöjtnant | 18:e infanteriregementet | 25-mar | R. af D. den 6/10 |
Övergård | C. O. | Löjtnant | Skaraborgs regemente | -- | Premierlöjtnant | 12:e infanteriregementet | 19-apr | R. af D. den 6/10 |
Nr | Titel | Författare | Årtal |
1 | Berättelser från 1864-års danska krig samt om deri deltagande svenska, norska och finska frivilliga | A. W. Möller | 1865 |
2 | Svenske statsborgare i krigen 1864 | Robert Lemming, Århus | 1996 |
Copyright © Hans Högman, granskat 2013-03-27